Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență “Sfântul Ioan” București

ediția a III-a

Congres online, 1 octombrie 2021

Program științific

09:00 – 09:30 Deschiderea congresului online
Ceremonia de deschidere și Cuvânt introductiv

09:30 – 09:40 Sesiunea 1 – ATI
Moderator: dr. Camelia CĂLIN

09:30 – 09:40 – Experiența Secției ATI I a Spitalului Clinic de Urgență „Sfântul Ioan” în valul III al pandemiei de COVID-19
Dr. Camelia CĂLIN

09:40 – 10:00 Sesiunea 2 – Chirurgia generală – noi provocări în vremuri noi
Moderatori: prof. univ. dr. Niculae IORDACHE, conf. univ. dr. Octav GINGHINĂ

09:40 – 09:50 – Provocări noi în era COVID pentru chirurgia cancerului colonorectal
Dr. Radu MIRICĂ, dr. Răzvan IOSIFESCU, dr. Octav GINGHINĂ, dr.Marius
ZAMFIR, dr. Adina STOICA, dr. Alina IORGULESCU, dr. Dan MITOIU, dr. A.
VĂCĂRAȘU, dr. D. CIOTÂRLĂ, dr. Mara MARDARE, dr. Andrada SPÂNU, dr.
Irina BONDOC, dr. Claudiu UNGUREANU, dr. Niculae IORDACHE

09:50 – 10:00 – Hematoamele la pacienții COVID pozitivi – sunt doar o coincidență?
Dr. Radu MIRICĂ, dr. Răzvan IOSIFESCU, dr. Octav GINGHINĂ, dr.Marius
ZAMFIR, dr. Adina STOICA, dr. Alina IORGULESCU, dr. Dan MITOIU, dr. A.
VĂCĂRAȘU, dr. D. CIOTÂRLĂ, dr. Mara MARDARE, dr. Andrada SPÂNU, dr.
Irina BONDOC, dr. Claudiu UNGUREANU, dr. Niculae IORDACHE

10:00 – 10:30 Sesiunea 3 – Imagistica secțională în patologia abdominală
Moderatori: dr. Gelu-Adrian POPA – Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan” București,
șef lucrări dr. Cosmin MEDAR – Spitalul Clinic „Prof. Dr. Theodor Burghele” București

10:00 – 10:10 – Patologia sinusului renal – aspecte imagistice
Dr. Glencora COSTACHE, dr. Cosmin MEDAR, dr. Vlad Octavian BOLOCAN, dr.
Gelu-Adrian POPA, prof. univ. dr. Viorel JINGA​

10:10 – 10:20 – Imagistica secțională în patologia peretelui abdominal
Dr. Vlad Octavian BOLOCAN, dr. Gelu-Adrian POPA, dr. Glencora COSTACHE,
dr. Cosmin MEDAR, dr. Alina IORGULESCU

10:20 – 10:30 – Algoritm actual în diagnosticul imagistic al patologiei veziculei biliare
Dr. Gelu-Adrian POPA, dr. Vlad Octavian BOLOCAN, dr. Cosmin MEDAR, dr.
Minerva TEODORU-SAMAN, dr. Octav GINGHINĂ

10:30 – 11:00 Sesiunea 4 – Provocări în chirurgia plastică și reconstructivă
Moderatori: dr. Andrei OANĂ, dr. Șerban DUMITRACHE

10:30 – 10:40 – Chirurgia postbariatrică – rolul ei în redarea confortului fizic și psihic pacientului bariatric
Conf. univ. dr. Carmen GIUGLEA, dr. Elena BURLACU, dr. Șerban
DUMITRACHE

10:40 – 10:50 – Reconstrucția defectelor postexcizionale ale extremității cefalice
Dr. Șerban DUMITRACHE, dr. Camelia ONEL, dr. Andrei OANĂ, conf. univ. dr. Carmen GIUGLEA

10:50 – 11:00 – Beneficii și limite în tratamentul chirurgical reconstructiv al gigantomastiei
Conf. univ. dr. Carmen GIUGLEA, dr. Andrei OANĂ, dr. Șerban DUMITRACHE,
dr. Camelia ONEL, dr. Elena BURLACU

11:00 – 11:30 Sesiunea 5 – Ureteroscopia – up-to-date 2021
Moderatori: prof. univ. dr. Petrișor-Aurelian GEAVLETE, conf. univ. dr. Bogdan Florin GEAVLETE,
conf. univ. dr. Dragoș GEORGESCU

11:00 – 11:10 – Tratamentul litiazei renoureterale în malformațiile aparatului urinar superior
Șef lucrări dr. Cosmin ENE

11:10 – 11:20 – Diagnosticul și tratamentul ureteroscopic al tumorilor de cale urinară superioară
Asist. univ. dr. Cătălin BULAI

11:20 – 11:30 – Analiza comparativă a indicațiilor de tratament al litiazei renoureterale conform ghidurilor de practică
Dr. Răzvan MULȚESCU

11:30 – 12:00 Sesiunea 6 – Ortopedie
Moderatori: dr. Lucian DIACONESCU, dr. Șerban PETREC

11:30 – 11:40 – Actualități în terapiile injecțioase în ortopedie
Dr. Lucian DIACONESCU

11:40 – 11:50 – Osteosinteza fracturilor cu tije blocate
Dr. Daniel ENCEANU, dr. Ștefan ANDREI

11:50 – 12:00 – Osteosinteza artroscopică a fracturii avulsie a spinei tibiale anterioare
Dr. Costin BRUTARU, dr. Lucian DIACONESCU

12:00 – 14:00 Prezentări invitate

14:00 – 14:20 Sesiunea 7 – Tromboza acută
Moderator: dr. Mazen ELFARRA

14:00 – 14:10 – Tromboza acută arterială și venoasă la pacientul COVID-19 pozitiv
Dr. Mazen ELFARRA

14:10 – 14:20 – Ischemia acută a membrelor inferioare și superioare
Dr. Cristina DUMITRACIUC

14:20 – 15:00 Sesiunea 8 – Noutăți diagnostice și terapeutice în patologia cardiovasculară
Moderatori: asist. univ. dr. Andreea Taisia TIRON, dr. Octavian ZARĂ, dr. Floridor ADAM

14:20 – 14:30 – Manifestări cardiovasculare în infecția cu SARS-CoV-2
Dr. Cristina ZEGHERU, dr. Lorena HARBUZ, dr. Crenguța HANȚĂ, dr. Iulia TEODORESCU, asist. univ. dr. Andreea Taisia TIRON

14:30 – 14:40 – Tratamentul antiagregant și anticoagulant oral în boala cardiacă ischemică și boala arterială periferică
Asist. univ. dr. Andreea Taisia TIRON, dr. Cristina ZEGHERU, dr. Iulia
TEODORESCU, dr. Lorena HARBUZ, dr. Crenguța HANȚĂ

14:40 – 14:50 – Boala arterială a membrelor inferioare – tehnici diagnostice și tratamentul endovascular
Dr. Octavian ZARĂ, dr. Maged MOKBEL, dr. Lorena HARBUZ, dr. Crenguța
HANȚĂ, dr. Iulia TEODORESCU, dr. Cristina ZEGHERU, asist. univ. dr. Andreea
Taisia TIRON

14:50 – 15:00 – Efecte favorabile ale asocierii IEC cu betablocante de canale de Ca 2+ la pacientul hipertensiv diabetic
Dr. Cristian DAVID

15:00 – 15:30 Sesiunea 9 – Opțiuni de tratament ale complicațiilor majore din ciroza hepatică
Moderatori: prof. univ. dr. Ion DINA, șef lucrări dr. Secil OMER

15:00 – 15:10 – Sidromul hepato-renal
Dr. Daniel BABOI, dr. Claudia IACOBESCU, dr. Vlad LĂPĂDAT

15:10 – 15:20 – Hemoragia digestivă variceală
Dr. Samuel DUMITRU, Dr. Vlad PÎRVU, dr. Ioana POP

15:20 – 15:30 – Ascita refractară
Șef lucrări dr. Secil OMER, dr. Laura PAVERMAN, dr. Teodora LUPU

15:30 – 16:00 Sesiunea 10 – Abordarea pacienților cu sepsis
Moderatori: conf univ. dr. Alice BĂLĂCEANU, asist. univ. dr. Magda ZAHARIA, dr. Cornelia
VOICULEȚ

15:30 – 15:40 – Sepsis cu punct de plecare pulmonar
Dr. Georgiana DEDIU, dr. Constantin UNGUREANU, dr. Anca DOLHASCU, dr.
Georgiana CĂLIN, dr. Teodora MICU

15:40 – 15:50 – Sepsis cu punct de plecare urinar
Dr. Magda ZAHARIA, dr. Alice BĂLĂCEANU, dr. Alexandru BASARABEANU,
dr. Raluca ȘTIRBAN, dr. Cristiana DRĂGĂNESCU

15:50 – 16:00 – Sepsis cu punct de plecare cutanat
Dr. Cornelia VOICULEȚ, dr. Geanina ZAHARIA, dr. Doina DRĂGAN, dr. Ionela
POPA

16:00 – 16:30 Sesiunea 11 – Noi provocări în managementul pacientului nefrologic
Moderatori: asist. univ. dr. Carmen BOGEANU, asist. univ. dr. Flavia TURCU

16:00 – 16:10 – Afectarea renală la pacientul cu cancer
Conf. univ. dr. Daniela RĂDULESCU, șef lucrări dr. Cristiana DAVID

16:10 – 16:20 – Terapii alternative în infecțiile de tract urinar
Șef lucrări dr. Cristiana DAVID, asist. univ. dr. Flavia TURCU

16:20 – 16:30 – Principalii factori de deces la pacienții dializați cronic cu COVID-19 –
experiența Secției clinice nefrologie a Spitalului Clinic de Urgență „Sf. Ioan”
Asist. univ. dr. Ileana Adela VĂCĂROIU, dr. Elena CUIBAN, dr. Elena STEPAN

16:30 – 17:00 Sesiunea 12 – Urgențe în obstetrică
Moderatori: prof. univ. dr. Anca Daniela STĂNESCU, prof. univ. dr. Liana PLEȘ

16:30 – 16:40 – Embolia cu lichid amniotic
Prof. univ. dr. Liana PLEȘ
Șef lucrări dr. Octavian-Gabriel OLARU

16:40 – 16:50 – Echilibrul fluido-coagulant la gravidele cu COVID-19
Prof. univ. dr. Anca Daniela STĂNESCU

16:50 – 17:00 – Operația cezariană la pacientele cu COVID-19
Conf. univ. dr. Octavian-Gabriel OLARU

17:00 – 17:30 Sesiunea 13 – Dincolo de bariere în oncologie – provocări și rezultate
Moderator: dr. Daniela ROCA

17:00 – 17:10 – Neoplasmul mamar stadiul IV – dincolo de bariere (caz clinic)
Dr. Daniela ROCA

17:10 – 17:20 – Urgențe oncologice
Dr. Cristina COMAN

17:20 – 17:30 – Prezentare de caz clinic
Dr. Cristina COMAN

17:30 – 17:45 Take-home messages, închiderea lucrărilor congresului online